North American Leagues Schedule 8/15-21

NWSL:

Schedule-http://www.nwslsoccer.com/schedule (games are on go90.com other than noted)

Wednesday-

730pm-Boston Breakers vs Houston Dash

8pm-FC Kanas City vs Portland Thorns and Chicago Red Stars vs Seattle Reign

Saturday-

330pm-NC Courage vs Washington Spirit (Lifetime)

4pm-Boston Breakers vs Orlando Pride

7pm-Sky Blue FC vs Seattle Reign

10pm-Portland Thorns vs Houston Dash

Sunday-

6pm-Chicago Red Stars vs FC Kansas City

NASL:

Schedule-http://www.nasl.com/schedule

Tuesday-

730pm North Carolina FC vs Miami FC (ESPN3)

Wednesday-

7pm-Jacksonville Armada vs Puerto Rico FC (ESPN3)

Saturday-

730pm-NY Cosmos vs Indy Eleven (Bein Sports)

8pm-San Francisco Deltas vs North Carolina FC (Twitter)

Sunday-

4pm-FC Edmonton vs Puerto Rico (ESPN3)

6pm-Jacksonville Armada vs Miami FC (ESPN3)

USL:

Schedule-http://www.uslsoccer.com/usl-schedule (all games Youtube)

Tuesday-

1030pm-Orange County SC vs Tulsa Roughnecks

Wednesday-

7pm-Charlotte Independence vs Bethlehem Steel

730pm-Orlando City B vs Ottawa Fury

Thursday-

1030pm- Portland Timbers 2 vs Seattle Sounders 2

Friday-

830pm-Swope Park Rangers vs Real Monarchs

9pm-Colorado Springs Switchbacks vs LA Galaxy 2

1030pm-Orange County SC vs Phoenix Rising

Saturday-

4pm-NY Red Bulls vs FC Cincinnatti

605pm-Rochester Raging Rhinos vs Charleston Battery

7pm-Charlotte Independence vs Orlando City B and Richmond Kickers vs Toronto FC 2

730pm-Tampa Bay Rowdies vs Ottawa Fury FC

830pm-OKC Energy FC vs San Antonio FC, Rio Grande Valley FC vs Vancouver Whitecaps 2 and St. Louis FC vs Pittsburgh Riverhounds

11pm- Sacramento Republic FC vs Reno 1868 FC

Sunday-

5pm-Bethlehem Steel vs Louisville City FC

 

North American Soccer Schedule

NWSL:

all games  www.go90.com

schedule-http://www.nwslsoccer.com/schedule

Thursday-

8pm-FC Kansas City vs North Carolina Courage

Saturday-

330pm-Washington Spirit vs Boston Breakers (Lifetime)

730pm-Orlando Pride vs Sky Blue FC

8pm-Chicago Red Stars vs Portland Thorns

Sunday-

830pm-Houston Dash vs KC Kansas City

9pm-Seattle Reign vs North Carolina Courage

NASL:

schedule-http://www.nasl.com/schedule

Friday-

9pm-FC Edmonton vs NY Cosmos (ESPN3)

Saturday-

730pm-Puerto Rico FC vs San Francisco Delta (Bein Espanol)

730pm- Miami FC vs Indy Eleven (Bein USA)

730pm-North Carolina FC vs Jacksonville Armada (ESPN3)

USL:

schedule-http://www.uslsoccer.com/match-center

all games on Yotube

Wednesday-

8pm-Toronto FC 2 vs Charlotte Independence

Thursday-

830pm-Tulsa Roughnecks vs St. Louis FC

Saturday-

7pm-Charleston Battery vs NY Red Bulls 2, Harrisburg City Islanders vs Pittersburgh Riverhounds,  Ottawa Fury vs Charlotte Independence and Richmond Kickers vs Orlando City 2

830pm-RGV Toros vs Phoenix Rising, Tulsa Roughnecks vs OKC Energy and Swope Park Rangers vs Orange County FC

9pm-Real Monarchs SLC vs Colorado Springs Switchbacks

1030pm- Reno FC vs San Antonio FC

Sunday-

5pm-Bethelhem Steel vs Toronto FC 2 and Portland Timbers 2 vs Sacramento Republic

830pm-St. Louis FC vs Tampa Bay Rowdies

930pm-Seattle Sounders 2 vs Vancouver Whitecaps 2

 

Soccer Weekend TV Schedule 8/4-6

Credit-http://soccertvblog.com/tvguide/ and http://www.nwslsoccer.com/schedule

Friday:

245pm-Monaco vs Toulouse (Bein Sports)

8pm-Morelia vs Santos (Univision Deportes)

10pm-Tijuana vs Monterrey (Univision Deportes)

Saturday:

10am-Crystal Palace vs Schalke (ESPN3.com)

1045am-Lepzig vs Stoke City (ESPN3.com)

11am-PSG vs Amiens (Bein Sports)

1230pm-Tottenham vs Juventus (ESPN3.com)

2pm-Portland Thorns vs Houston Dash (Lifetime) NWSL

230pm-Borussia Dortmund vs Bayern Munich (FOX) German Super Cup

730pm-Indy Eleven vs FC Edmonton (Bein USA)

730pm-Puerto Rico FC vs Jacksonville Armada (Bein Espanol)

730pm-Miami FC vs North Carolina FC (ESPN3)

8pm-San Francisco Deltas vs NY Cosmos (Twitter)

8pm-Tigres vs Queretaro (ESPN Deportes and Galavision)

806pm-Leon vs Cruz Azul (Univision)

10pm-America vs Santos (Univison)

1006pm-Chivas vs Veracruz (Univision Deportes)

Sunday:

9am-Chelsea vs Arsenal (FS1) Supporters Shield

11am-Women’s Euro Final (ESPN2)

11am-Brighton vs Atletico Madrid (ESPN3.com)

1pm-Toluca vs Atlas (Univision)

230pm-Bournemouth vs Napoli (Bein Sports)

4pm-Portland Timbers vs LA Galaxy (ESPN)

6pm- NYCFC vs NY Red Bulls (FS1)

730pm-Veracruz vs Puebla (Univision Deportes)

8pm- Sporting KC vs Atlanta United (FS1)

North American Soccer Schedule

NWSL:

schedule- http://www.nwslsoccer.com/schedule

Friday-

7pm-Boston Breakers vs Kansas City FC and Sky Blue FC vs Washington Spirit (both on go90.com)

Saturday-

2pm-Portland Thorns vs Houston Dash (Lifetime)

730pm-NC Courage vs Seattle Reign and orlando Pride vs Chicago Red Stars (both on go90.com)

NASL:

schedule- http://www.nasl.com/schedule

Saturday-

730pm-Puerto Rico FC vs Jacksonville Armada (Bein Espanol), Indy Eleven vs FC Edmonton (Bein USA) and Miami FC vs North Carolina FC (Eleven Sports Net and ESPN3.com)

8pm-San Francisco Delta vs NY Cosomos (Twitter)

USL: all games on youtube

schedule- http://www.uslsoccer.com/match-center

Wednesday-

3pm-Vancouver Whitecaps 2 vs RGV Toros

730pm-Orlando City 2 vs Harrisburg City Islanders

830pm-OKC Energy vs Reno FC

1030pm- LA Galaxy 2 vs Orange County FC

Saturday-

4pm-NY Red Bulls 2 vs Rochester Raging Rhinos

430pm-Toronto FC vs Charleston Battery

7pm-Charlotte Independence vs Louisville City FC, FC Cincinnati vs Orlando City 2 ,Ottawa Fury vs Bethlehem Steel and Pittsburgh Riverhounds vs Richmond Kickers

8pm-Colorado Springs Switchbacks vs Portland Timbers 2

830pm-OKC Energy vs Real Monarchs SLC, St. Louis FC vs Swope Park Rangers, San Antonio FC vs Orange County FC and Tulsa Roughnecks vs Reno FC

1030pm-LA Galaxy 2 vs Phoenix Rising

11pm-Sacramento Republic vs Vancouver Whitecaps 2

Sunday-

930pm-Seattle Sounders 2 vs RGV Toros

PDL:

schedule-http://www.uslpdl.com/match-center

Championship- Saturday August 5th 3pm- Charlotte Eagles vs Thunder Ball Chill from the Sportsplex at Matthews Stadium in Matthews. NC (game is on Youtube)

 

Soccer Weekend TV Schedule 7/13-16

 

 

Thursday:

230pm-Valencia vs Sporting Lisbon (Bein Sports)

Gold Cup- 630pm-El Salvador vs Curacao (FS1 and Unimas) Sports Authority Field, Denver

Gold Cup- 930pm-Mexico vs Jamiaca (FS1 and Univision) Sports Authority Field, Denver

Copa Sudamericana- 615pm-Nacional Potosi vs Estudiantes (FOX Deportes)

Copa Sudamericana- 845pm- Dep. Cali vs Atletico Junior (FOX Deportes)

Friday:

Gold Cup- 730pm-Costa Rica vs French Guinea (FS1 and Unimas)  Toyota Stadium, Frisco

Gold Cup- 10pm-Canada vs Honduras (FS1 and Unimas) Toyota Stadium, Frisco

845pm-San Antonio FC vs OKC Energy (ESPNU)

Saturday:

11am-Stoke City vs Monaco (ESPN3.com) and Young Boys vs Benefica (Bein Sports)

Gold Cup- 430pm-Panama vs Martinique (FS2 and Univision) First Energy Stadium, Cleveland

Gold Cup- 7pm-Nicaragua vs USA (FXX and Univision) First Energy Stadium, Cleveland

730pm-North Carolina FC vs Puerto Rico FC (Bein Sports)

9pm-FC Edmonton vs NY Cosomos (ESPN3)

10pm-LA Galaxy vs Manchester United (ESPN2)

10pm-San Francisco Deltas vs Miami FC (Twitter)

Sunday:

11am-Monaco vs Eindhoven (ESPN3)

Women’s Euro- 11am-Netherlands vs Norway (ESPN3) Stadion Galgenwaard, Utrecht

Noon-Etoile Sportive du Sahel vs Valencia (ESPN3)

Women’s Euro-Denmark vs Belgium (ESPN3)  Stadion de Vijverberg, Doetinchem

Gold Cup- 6pm-Jamaica vs El Salvador (FS2 and Univision Deportes) Alamodome, San Antonio

Gold Cup- Mexico vs Curacao (FS1 and Univision) Alamodome, San Antonio

 

 

 

North American Soccer Schedule 7/13-16

NWSL:

schedule-http://www.nwslsoccer.com/schedule

all games http://www.go90.com. other than the Lifetime game of the week

Saturday-

330pm-Portland Thorns vs NC Courage (Lifetime)

7pm-Sky Blue FC vs Chicago Red Stars

730pm-Orlando Pride vs FC Kansas City

830pm-Houston Dash vs Washington Spirit

10pm-Seattle Reign vs Boston Breakers

USL:

schedule-http://www.uslsoccer.com/match-center

all games youtube other than the ESPN 3 game of the week

 

Thursday-

730pm- Orlando City B vs Tampa Bay Rowdies

830pm- LA Galaxy 2

Friday-

8pm-San Antonio FC vs OKC Energy (ESPN3)

Saturday-

2pm-Ottawa Fury vs Rochester Raging Rhinos

4pm-NY Red Bulls 2 vs Charlotte Independence

5pm-Bethlehem Steel vs Pittsburgh Riverhounds

6pm-Vancouver Whitecaps vs Reno FC

7pm-Harrisburg City Islanders vs Richmond Kickers

730pm-Louisville City vs FC Cincinnati

830pm-St. Louis FC vs Charleston Battery

930pm-Phoenix Rising vs Colorado Springs Switchbacks

Sunday-

5pm-Portland Timbers 2 vs Swope Park Rangers and Seattle Sounders 2 vs Orange County SC

PDL:

Schedule-http://www.uslpdl.com/match-center

all games on youtube

 

Thursday-

915pm-FC Bulder U23 vs Albuquerque Sol

Saturday-

6pm-Tampa Bay Rowdies U23 vs Miami City FC

8pm-Tri City Otters vs South Georgia Tormenta FC

930pm-FC Bulder U23 vs Albuquerque Sol

Sunday-

9pm-Orange County SC U23 vs SoCal Surf

 

 

 

 

 

 

North American Soccer Weekend Schedule

NWSL:

Schedule-http://www.nwslsoccer.com/schedule

note- all games http://www.go90.com, other than the 330pm game thats Lifetime only

Saturday-

330pm-Washington Spirit vs Orlando Pride (Lifetime)

7pm-Sky Blue FC vs FC Kansas City

730pm-North Carolina Courage vs Seattle Reign FC

830pm-Houston Dash vs Portland Thorns FC

NASL:

Schedule-http://www.nasl.com/schedule

Friday-

9pm-Edmonton vs North Carolina  (ESPN3.com)

Saturday-

730pm-Puerto Rico FC vs Jacksonville Armada (ESPN3), Indy Eleven vs NY Cosmos (ESPN3) and Miami vs San Francisco Delta (Bein USA)

USL:

Schedule-http://www.uslsoccer.com/match-center (all games on youtube)

Wednesday-

8pm-St.Louis FC vs Rochester Raging Rhinos

9pm-Real Monarchs vs OKC Energy

Thursday-

8pm-Tampa Bay Rowdies vs FC Cincinnatti

Saturday-

605pm-Rochester Raging Rhinos vs Harrisburg City Islanders

7pm-Charlotte Independence vs St. Louis FC and Charleston Battery vs Louisvile City

730pm-Orlando City 2 vs Pittsburgh Riverhounds and Toronto FC vs Ottawa Fury

8pm-Colorado Switchbacks vs Vancouver Whitecaps 2 and Orange County SC vs Phoenix Rising

830pm-OKC Energy vs Tulsa Roughnecks and Swope Park Rangers vs RGV Toros

9pm-Real Monarchs vs Seattle Sounders 2

Sunday-

5pm-Bethlehem Steel vs NY Red Bulls 2 and Portland Timbers 2 vs LA Galaxy 2

6pm-FC Cincinnatti vs Richmond Kickers

PDL:

Schedule-http://www.uslpdl.com/match-center (all games on youtube)

Wednesday-

6pm-The Villages SC vs Tampa Bay Rowdies U 23

730pm-Lehigh Valley United vs Reading United AC

Friday-

11pm-Victoria Highlanders FC vs Seattle Sounders U 23

Saturday-

730pm-Jersey Express vs Reading United AC

10pm-SoCal Surf vs Ventura County Fusion